Posted by erikvanyan | Posted in Մաթեմատիկայի ընտրությամբ գործունեություն | Posted on October 22, 2021
- Շունը, 1 կմ 200մ հեռավորության վրա տեսնելով նապաստակին, սկսեց հետապնդել նրան: Գտնել, թե որքա՞ն ժամանակ անց շունը կհասնի նապաստակին, եթե հայտնի է, որ շունը մեկ վայրկյանում անցնում է 10մ ճանապարհ, իսկ նապաստակը՝ 6մ։
10-6=4 1կմ=1000մ 1000+200=1200 1200։4=300 1ր=60վ 300։60=5( ր)
Պատասխան՝5 ր։
2.Շախմատի խմբակում կա 11 տղա և 5 աղջիկ: Ամեն ամիս խմբակին միանում է 1 տղա և 3 աղջիկ: Քանի՞ ամիս անց խմբակում տղաների և աղջիկների քանակը կհավասարվի:
11-5=6 3-1=2 6։2=3
Պատասխան՝3 ամիս անց։
3.Կատարի՛ր գործողությունները՝
ա)( 894 — 633) · (972 — 69)=235683
894-633=261 972-69=903 261.903=235683
բ) (800 — 445) · (59 – 46)=4615
800-445=355 59-46=13 355.13=4615
գ) (2564 — 1457) · (145 — 25)=132840
2564-1457=1107 145-25=120 1107.120=132840
4.ա) Հինգ 5-ով ստանալ 31:
5․5+5+5։5=31
բ) Հինգ 3-ով ստանալ 37:
33+3+3։3=37
գ) Վեց 9-ի շնորհիվ ստանալ 100:
9.9+9+9+9։9=100
- Առաջին 50 զույգ թվերի գումարը որքանո՞վ է մեծ առաջին 50 կենտ թվերի գումարից։
Լուծում՝25.100=2500 25.102=2550 2550-2500=50
Պատասխան՝50-ով։
Աստղանիշի փոխարեն տեղադրի՛ր համեմատման ճիշտ նշանը.
ա) (51 – 31) ·2 – 30 < 105 : 3 – 2 · (17 – 3 ) + 5
10<12
բ) 68 : 2 + (13 – 3) · 2 = (25 + 3) : 4 + 7 · 7 – 2
54=54
գ) 3 · (18 – 9 ) + 6 · 7 < 24 : 3 : 2 + 91
69<95
- Առաջին ձկնորսական նավը ծովում էր հինգ օր և տասը ժամ, իսկ երկրորդը՝ չորս օր և տասնյոթ ժամ: Քանի՞ ժամով էր քիչ ծովում գտնվում երկրորդ նավը, քան առաջինը:
Լուծում՝1 օր=24 ժ 5.24=120 120+10=130 4․24=96 96+17=113
130-113=17 ժ
Պատասխան՝17 ժ։
- Տեղադրելով թվաբանական գործողությունների նշաններ, ստացիր՝
1234567893=2013 - Դասարանի աշակերտները կանգնած էին շարքով, ամեն շարքում երկու աշակերտ: Աշակերտներից մեկն իր առջև հաշվեց 7 շարք, իսկ շրջվելով իր հետևում հաշվեց 4 շարք: Քանի՞ աշակերտ կա դասարանում:
Լուծում՝7.2=14 4.2=8 1․2=2 14+8+2=24
Պատասխան՝24 աշակերտ։
- Կա 10 բադ:Դրանցից 5-ը ձու է ածում ամեն օր, մնացած 5-ը՝ օրումեջ:Քանի՞ ձու կածի այդ 10 բադը 10 օրում:
Լուծում՝10.5=50 5.5=25 50+25=75
Պատասխան՝75 ձու։
Հայրը և որդին միասին 38 տարեկան են: Որդին և պապիկը՝ 64, հայրը և պապիկը ՝84: Յուրաքանչյուրը քանի տարեկան են:
Լուծում՝Հ+Ո=38 Ո+Պ=64 Հ+Պ=84
Հ+Ո+Հ+Պ=38+84 2 Հ+Ո+Պ=122 2 Հ+64=122 2 Հ=122-64 2 Հ=58
Հ=58։2 Հ=29 Ո=38-29 Ո=9 Պ=64-9 Պ=55
- Ուղղանկյան մի մասը թաքնված է վարագույրի հետևում: Ի՞նչ տեսք ունի թաքնված մասը:
- ա ) եռանկյուն
- բ) քառակուսի
- գ)վեցանկյուն
- դ) շրջանե) ուղղանկյուն