Posted by erikvanyan | Posted in Մաթեմատիկա | Posted on March 9, 2022
Խնդիր 730
A վայրից դեպի 240 կմ հեռավորության վրա գտնվող B վայր շարժվեցին երկու ավտոմեքենա։Շարժվելուց որոշ ժամանակ անց առաջին ավտոմեքենան անցել էր 120 կմ,իսկ երկրորդը՝15 կմ-ով պակաս։Այդ պահին որքա՞ն էր ավտոմեքենաներից յուրաքանչյուրի հեռավորությունը B վայրից։
Լուծում՝120-15=105 240-105=135 240-120=120
Պատասխան՝առաջինինը՝120 կմ,երկրորդինը՝135 կմ։
Խնդիր 732
Շինարաները առաջին օրը օգտագործեցին 3 անգամ ավելի ցեմենտ,քան երկրորդ օրը։Որքա՞ն ցեմենտ օգտագործեցին նրանք երկրորդ օրը,եթե երկու օրում օգտագործեցին 3 տ 600 կգ ցեմենտ։
Լուծում՝3+1=4 3 տ 600 կգ=3600 կգ 3600։4=900 900.3=2700
Պատասխան՝երկրորդ օրը՝900 կգ ցեմենտ։
Posted by erikvanyan | Posted in Մաթեմատիկա | Posted on March 9, 2022
Վարժ․847
Արտահայտել
ա)1 սմ-ը մետրով 1 մ=100 սմ 1 սմ= 1/100 մ
1 դմ-ը մետրով 1 մ=10 դմ 1 դմ=1/10 մ
1 մ-ը կիլոմետրով 1 կմ=1000 մ 1 մ=1/1000 կմ
1 մմ-ը սանտիմետրով 1 սմ=10 մմ 1 մմ= 1/10 սմ
բ)1 կգ-ը տոննայով 1 տ=1000 կգ 1 կգ= 1/1000 տ
1 ց-ը տոննայով 1 տ=10 ց 1 ց= /1/10 տ
1 կգ-ը ցենտներով 1 ց=100 կգ 1 կգ= 1/100 ց
1 գ-ը կիլոգրամով 1 կգ=1000 գ 1 գ=1/1000 կգ
գ)1 ժ-ը օրով 1 օր=24 ժ 1 ժ=1/24 օր
1 ր-ն ժամով 1 ժ=60 ր 1 ր=1/60 ժ
1 վ-ը րոպեով 1 ր=60 վ 1 վ=1/60 ր
1 տարին դարով 1 դ=100 տ 1 տ=1/100 դար
Վարժ․829
Հաշվել արտահայտության արժեքը,եթե a=600:
բ)7.(a-405:9)=3955
7.(600-405:9)=3955
405:9=45 600-45=565 7.565=3955
7.(a+a:5)-780=4260
7.(600+600:5)-780=4260
600:5=120 600+120=720 7.720=5040 5040-780=4260